top of page

BLAHODÁRNÉ MANDLE


Zajímáte se o zdravý životní styl? Pak by mandle neměly ve vašem jídelníčku chybět. Našemu tělu přinášejí mnoho užitečného. A navíc tak báječně chutnají.


Řadíme je sice mezi ořechy, ale mandle jsou semena mandlovníku. Svou domovinu mají hlavně v subtropických oblastech, ale i u nás se jim vcelku daří, převážně na Moravě.


Jejich chuť i zdravotní účinky využívali už ve starém Egyptě. Dnes si bez pražených mandlí nedovedeme představit žádný vánoční trh. Ovšem mandle, nejlépe v přirozené formě, bychom si měli v rozumné míře dopřávat každý den.


Mandle obsahují spoustu vitamínů a minerálních látek. Určitě musíme zmínit vápník, který je v nich významně zastoupen. Z dalších minerálů nesmíme opomenout hořčík, draslík nebo zinek. Jsou také bohatým zdrojem bílkovin, vitamínu B či E a vlákniny.


V mandlích najdeme mnoho zdravých tuků. Kvůli nim se jim mnoho „dietářů“ vyhýbá, ale pokud budete mandle konzumovat s rozumem, není se čeho bát. Naopak. I při shazování kil jsou tuky potřeba. Jen je důležité vybírat ty vhodné. Právě mandle jsou ideální.


Mandle mají vliv na pevnost kostí, zlepšují stav nehtů, vlasů i pleti. Regulují hladinu cholesterolu i cukru v krvi. Dále také snižují riziko infarktu a jsou vhodné i pro diabetiky. Díky tomu, že jsou zásadité, tak se doporučují při překyselení organismu.


Mandle svědčí kojícím ženám, protože mají vliv na tvorbu mateřského mléka. Jsou také vhodnou alternativou pro ty, kteří se kvůli laktózové intoleranci musejí vyhýbat klasickému mléku. Jednoduše z nich totiž vyrobíme jeho náhražku.


Mandlové mléko

Není to nic složitého, potřebujeme k tomu jen mandle a vodu. Hrníček mandlí zalijte studenou vodou a nechte přes noc namáčet. Poté přidejte čtyřnásobek vody a důkladně rozmixujte. Nakonec nechte přes plátýnko prokapat.


Je jisté, že se vyplatí chroupat mandle. Ale i zde platí – všeho s mírou. Jezte je v přirozené formě, nesolené, nepražené. A ideální denní doporučená dávka je jedna hrst, což je asi dvacet jader.8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page