top of page

Bolest po masáži? Proč se to stává a co dělat | Odborníci na masáže


Masážní terapie přináší řadu výhod, například podporuje relaxaci a zlepšuje problematické oblasti, které mohou způsobovat bolest a nepohodlí. Zatímco většina návštěvníků masáží pociťuje po masáži velkou úlevu, někteří mohou po masáži pociťovat mírnou bolest.


V tomto článku začneme odhalovat, proč tato bolestivost vůbec existuje a co dělat, pokud se vám to stane. Ačkoli může být zcela normální, že po masáži pociťujete určité nepohodlí, zejména pokud váš certifikovaný masér použil silné množství tlaku, vždy doporučujeme, abyste se v případě obav obrátili na svého maséra a/nebo zdravotnického pracovníka, který vám poskytne více informací.


Proč dochází k bolestivosti po masáži?


Nejprve je důležité zdůraznit, že bolestivost po masáži se nerovná její účinnosti. Je rozšířeným mýtem, že aby masáž ukázala, že "funguje", musí po ní způsobovat bolest. To je zcela nepravdivé a vše závisí na celé řadě faktorů, jako je například míra tlaku, kterou na vás masér vyvíjí, a typ masáže, kterou absolvujete.


Bolestivost po masáži se častěji objevuje, pokud absolvujete hlubokotkáňovou masáž. Během ošetření protahuje masér svaly, aby uvolnil případné uzly, napětí a bolest. To samo o sobě může způsobit následné nepříjemné pocity v závislosti na intenzitě bolesti, se kterou jste na masáž šli.


Pokud se masáži nevěnujete soustavně, můžete být po masáži náchylní k bolestivosti, a to hlavně proto, že vaše svaly nejsou zvyklé na některé masážní techniky, které masér používá. Zatímco ti, kteří se masážím věnují soustavně, si mohou všimnout, že napětí, bolest nebo napětí ve svalech se časem rozptýlí.


Podobně jako při cvičení i při masáži dochází k procvičování svalů. Pokud podstoupíte typ masáže, který zahrnuje hluboký tlak do svalů, aby vám pomohl léčit bolest nebo napětí, může to případně vést k mikroskopickým trhlinám. Jedná se o velmi podobný jev u těch, kteří cvičí, protože se tak děje proto, aby svaly získaly sílu, opravily se a podpořily hojení.


Svaly by měly být v plynulém, konzistentním stavu, a pokud dojde k jakémukoli typu zatuhnutí, mohou být velmi ztuhlé. Když se při masáži manipuluje se svalem, dochází k určitému druhu ozdravného procesu. Přestože natržení svalů není zárukou pro ty, kteří podstoupí masáž, může to pomoci vysvětlit, proč někteří návštěvníci masáže po ní pociťují bolestivost.


Tipy pro následnou péči po masáži


Než se dostaneme k některým věcem, které můžete udělat po absolvování masáže, abyste minimalizovali případnou bolestivost, je důležité poznamenat, že v jakémkoli okamžiku, kdy během masáže zaznamenáte enormní bolest, byste na to měli okamžitě upozornit svého maséra. Masáž vám nemá způsobit větší bolest, než s jakou jste přišli, takže komunikace o tom, co funguje a co ne, je klíčová. Totéž platí i po masáži; pokud vás svaly bolí víc než jen obecně, dejte o tom vědět svému RMT, abyste se mohli lépe orientovat při dalším ošetření.


ZŮSTÁVEJTE HYDRATOVÁNI: Ať už po masáži pociťujete bolestivost, nebo ne, vždy je dobré zůstat hydratovaný. Voda pomáhá dodávat svalům energii, což pomáhá udržovat v rovnováze například hladinu elektrolytů, aby vaše svaly fungovaly na optimální úrovni. Voda také pomáhá udržovat klouby promazané; synoviální tekutina, která obklopuje vaše klouby, je tím, co udržuje klouby v hladkém pohybu, ale u těch, kteří jsou dehydratovaní, je této tekutiny méně a pomáhá chránit klouby. Protože svaly jsou tvořeny převážně vodou, může být udržování hydratace po protažení svalů z masáže velmi užitečné, zejména po ní.


JEMNĚ SE PROTÁHNĚTE: Udržování místa (míst), které bylo masírováno, v pohybu může pomoci při případné bolestivosti. Jemné protahování může pomoci prokrvit místa, která byla při masáži masírována, a udržet svaly uvolněné. Po masáži je však nejlepší vyvarovat se jakýchkoli namáhavých činností, protože svaly by měly mít možnost se uvolnit a uzdravit po masáži, kterou jste podstoupili.


KOUPEL: Koupel může být skvělým způsobem, jak svaly namočit, a může pomoci udržet vaše tělo uvolněné. Přidání epsomské soli do koupele může také pomoci udržet zánět na nízké úrovni a zvýšit krevní oběh - to vše je dobré pro prevenci a/nebo zvládnutí bolestivosti, která se může objevit po masáži.


POUŽIJTE STUDENÝ OBKLAD: Pokud po masáži pociťujete bolestivost v určitých částech těla, může vám pomoci studený obklad, zejména pokud si všimnete nějakého otoku. Pomocí studeného ledového obkladu zabaleného v látce ledujte oblast(i), kterou(é) pociťujete jako bolestivou(é), po dobu asi deseti minut, poté jej na dalších deset minut sundejte.DOBRÝ NOCNÍ SPÁNEK: Spánek je jedním z nejlepších způsobů, jak se vaše tělo samo obnovuje. Protože masáž může pomoci zlepšit spánek, může být kombinace masáže a spánku přesně to, co vaše tělo potřebuje, aby skutečně využilo výhod masáže. Pokud je to možné, je vhodné objednat se na masáž v době, kdy si po ní budete moci dopřát čas na odpočinek. Cílem je prodloužit uvolnění svalů po masáži na co nejdelší dobu, takže mít po masáži nějaký čas na odpočinek může velmi pomoci.


NAPLÁNUJTE SI DALŠÍ SCHŮZKU: Masážní procedury, které absolvujete soustavně, pomáhají dosáhnout co největšího zlepšení vašeho těla. Představte si sval, který začíná napjatý a bolestivý, ale masáží se protáhne. Časem se tento sval začne vracet do napjatého a bolestivého stavu, pokud není znovu protahován. Pokud je však svalu věnována pravidelná pozornost a je důsledně ošetřován, začne díky svalové paměti zůstávat v tomto stavu delší dobu.


Naši pracovníci z řad odborníků na masáže jsou připraveni zodpovědět všechny vaše dotazy, aby vám pomohli připravit se na další masáž u nás. Kontaktujte pobočku ve vašem okolí a rezervujte si schůzku ještě dnes.

141 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page