top of page

BYLINKOVÝ ČAJ


Naše babičky s nimi léčily všechny možné neduhy. Bylinky využívá i tradiční čínská medicína. Nechte na sebe působit jejich sílu.


Dáváte přednost přírodní cestě při řešení zdravotních problémů? Nechcete při drobných potížích sahat po lécích? Dejte šanci bylinkám. Nejsou samospasitelné a jistě nemohou nahradit léky předepsané lékařem. Rozhodně vás nenabádáme, abyste vyhodili svou lékárničku.


Bylinkovými čaji však můžete podpořit své zdraví. Některé lze popíjet v rámci prevence, jiné pro očistu těla, další pak při potížích, jako je kašel, nachlazení či žaludeční problémy…


Pro každého jiná

Staré moudro praví, že není bylinka, aby na něco nebyla. Však babky kořenářky věděly své. Také se říká, že ty nejlepší bylinky najdeme v blízkosti svého domu. A tak vznikla fytoterapie, tedy léčba bylinami. Bylinné čaje vlastně nejsou čaje. S čajovníkem nemají nic společného. Přesto nám dávají mnoho.


Bylinné odvary nám mohou výrazně pomoci. Však se s nimi pracovalo už 3 tisíce let př.n.l. Ne každý má čas a znalosti, aby pobíhal po louce a sbíral bylinky. Dnes si můžete zakoupit jednodruhové čaje či směsi namíchané přesně pro konkrétní neduhy.


Každá bylinka má svá pozitiva, ale některé mohou mít i kontraindiakce. Vždy si tedy zjistěte potřebné informace. Velmi opatrně by s nimi měly zacházet těhotné ženy a pro jistotu se poradit se svým lékařem. Totéž platí v případě dětí a vážně nemocných.


Popíjení bylinných čajů má své zásady, díky kterým z nich načerpáte co nejvíc blahodárných látek:

+ Při bylinné kúře se doporučuje popíjet bylinný čaj tři týdny.

+ Následuje jeden týden pauza.

+ Máte-li těžký žaludek, popíjejte čaj podporující trávení půl hodiny před jídlem.

+ Nevařte si čaje na celý den dopředu, ale připravujte si vždy čerstvý odvar.

+ Děti a těhotné ženy musejí být zvlášť opatrné, vždy se poraďte se svým lékařem.


Typy čajů:

+ Sypané – asi nejpřirozenější forma bylinkových čajů. Jsou to pouze nasušené bylinky, k dostání bývají v papírových sáčcích. Většinou se bylinky spaří vroucí vodou, nechají se pod pokličkou několik minut louhovat a následně se scedí.

+ Sáčkové – i klasické „pytlíky“ lze užívat jako bylinnou kúru. Ideální pro ty, kteří spěchají. Odpadá totiž práce, není nutné odvar přecedit. Prostě zalijete, necháte působit, sáček vytáhnete a jdete...

+ Instantní – dnes jsou na trhu i bylinné čaje instantní. Stačí pouze nasypat pár lžiček do hrnečku, zalít vroucí vodou a promíchat. Rychlé a lahodné.6 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page