top of page

JAK SE ZAHŘÁT V LEDNU


Zima je dlouhá a přestože ta letošní je k nám zatím velmi mírná, ještě mohou udeřit mrazy. Celkově je zimní období zátěží pro náš organismus, je slabší, unavenější, potýká se s viry a nedostatkem vitamínů. S tím vám pomůže vhodný jídelníček.


Inspiraci můžeme najít v životě našich prababiček. Tenkrát lidé jedli, co bylo dostupné. Naopak dnes si kdykoliv v roce dopřáváme exotické ovoce, uměle pěstovanou zeleninu a mnoho dalšího, což není zrovna ideální.


Strava našich babiček se vázala k ročnímu období, v zimě jedly to, co přežilo zimu a v takové formě, aby s nadsázkou řečeno i ony přežily zimu. Na prostřeném stole tedy nechyběly teplé, hutné polévky, obilné kaše, luštěniny. Tehdejší strava byla přirozenější a nám mnohem bližší.


Dnes můžeme vybírat, co se nám zamane. Podle čínské medicíny je však vhodné se zaměřit na prohřívací potraviny a podávat je v teplé formě – tedy vařené, dušené, pečené…


Co si dopřát a čemu se vyhnout

Skvěle poslouží vývar, spoustu vitamínů dodá kvašená zelenina, fermentované potraviny (tempeh), které prospějí také naší střevní mikrofloře, jež je pilířem naší imunity. Naopak bychom měli omezit syrovou zeleninu, saláty, tropické ovoce, melouny, to jsou jídla, která ochlazují. Však také na ně míváme větší chuť v horkém létě. Raději se zaměřme na tuzemské ovoce. Ne nadarmo se říká: Jedno jablko denně je lepší než tisíc doktorů. Nyní má sezónu zelí, červená řepa, stále můžeme sáhnout po dýni, mrkvi, petrželi.


Den můžete nastartovat obilnou kaší a není nutné zůstávat pouze u staré známé pohádky mládí – krupicandy. Co třeba uvařit si kaši z pohanky, jáhel nebo polenty? Ovoce je lepší tepelně upravit do formy kompotu, podusit, upéct…. V zimě se uchylujeme i k tučnějším jídlům. Je to logické, protože tuk zahřívá a tělo si potřebuje udělat zásoby. Dobře vám udělá například vývar.


Nezapomínejte také na koření. Přidejte do jídla špetku chilli, pepř, zázvor. Krásně ovoní a skvěle zahřeje skořice, kardamom, badyán…


Zázvorový čaj

Potřebujete se zahřát a podpořit svou imunitu? Uvařte si zázvorový čaj. Stačí kousek zázvoru nastrouhat či nakrájet na malé kousky, povařit, přidat špetičku chilli, citrón a podle chuti dosladit. Tahle medicína je výtečná a účinná.


Zahřejte se pohybem

Abyste se cítili dobře, nestačí pouze strava, ale chtělo by to i překonat lenost a trochu se hýbat. Nejlépe v přírodě, na čerstvém vzduchu. Ideální je přirozený pohyb, svižná chůze. Pokud napadne sníh, co se vyřádit ve sněhu? Postavte s dětmi sněhuláka, dovádějte, radujte se. Hned vám bude teplo a ještě se vám zlepší nálada.


Teplo ze všech stran

Dokonale vás prohřeje sauna. Než se do ní vypravíte, zvažte, zda jste skutečně zdraví. Pak vám může hodně prospět. Nejen že vám bude krásně teplo, ale pravidelné návštěvy zlepší vaši imunitu. Pro někoho je klasická finská sauna příliš intenzivní. Ono 90ti stupňové horko není pro každého. V takovém případě můžete vyzkoušet infra saunu, která se zahřívá na daleko nižší teplotu. Zdroj vysílá infračervené světlo, které tolik neohřívá vzduch, ale předměty uvnitř, tedy právě člověka. Je šetrnější i k našemu srdci.13 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page