top of page

JAK ZAČÍT S VEGANSTVÍM


Rozhodli jste se, že se oprostíte od všech živočišných produktů? Chcete prospět svému zdraví, ulevit planetě a zvířatům dát najevo svůj respekt? Pak veganství může být vaší cestou. Poradíme, jak na to jít správně.


Pokud právě zvažujete novou cestu – veganství, pravděpodobně nad ním už delší dobu dumáte a máte dost důvodů k tomu vydat se tímto směrem. Než se ale do této životní etapy pustíte, je potřeba vše důkladně promyslet, abyste si nepřivodili zdravotní potíže.

Co vás čeká?

Z jídelníčku vyřadíte maso, vejce a mléčné výrobky. Jak ale na to? Každý jsme jiný. Někomu vyhovuje udělat ráznou čáru a změnit stravovací návyky hned, a to naprosto se vším všudy, zásadně. Naopak odborníci spíše doporučují omezovat živočišné produkty postupně. Jestliže jste zvyklí jíst maso, sýry či vajíčka každý den, zkuste třeba jednou týdně zařazovat veganské dny. Bude-li vám to vyhovovat, přidejte další den a takto pomalu pokračujte.


Adekvátní náhrada

Ovšem musíte svému tělu nabídnout adekvátní potraviny. Není od věci nechat se nejdříve vyšetřit lékařem, zda jste v pořádku a zcela zdraví a zda vám nic nechybí. Je vhodné se také poradit s nutričním poradcem, který veganské stravě rozumí. Určitě je fajn najít si nějakého zkušeného vegana, který se rád podělí o své poznatky. Rozhodně totiž nestačí pouze vynechat maso a mléko, ale náhrada za ně musí splňovat nutriční hodnoty, jinak člověk strádá a může se to podepsat na vaší kondici i zdraví.

Veganství není asketismus

Možná na vás přátelé a známí, zatvrzelí milovníci masa, útočí a dobírají si vás, že si odpíráte radosti života. To je ale velký omyl. Veganství nabízí pestrou škálu zajímavých jídel. Navíc zatímco oni často neřeší, jak kvalitní potraviny konzumují, vegani nad složením přemýšlejí daleko hlouběji a stále se v této oblasti vzdělávají.


Na denním pořádku by měly být luštěniny, obiloviny, zdravé tuky v podobě avokáda, ořechů, semínek, lněného oleje atd. Obsahují důležité omega-3 mastné kyseliny. Nezapomínejte také na klíčky a výhonky, které v sobě mají ohromnou sílu, výživu, minerální látky i vitamíny.


Co vám v tomto směru pomůže, je, naučit se číst etikety a složení výrobků. I na první pohled nevinný produkt může obsahovat živočišné složky. V kuchyni buďte kreativní. Zkoušejte nové věci, kombinujte, improvizujte. Třeba přijdete na nějakou novou recepturu. Používejte bylinky, koření.


Na co si dejte pozor, je dostatek vitamínu D a B12, který nejen veganům může chybět. Ale cesta z problému je snadná. Vhodným zdrojem je například spirullina či chlorella. Dále se doporučují fermentované potraviny, tempeh, miso, pochutnat si můžete například na lahůdkovém droždí. Vápník vám zajistí tofu, rostlinná mléka, fíky, semínka chia…


Ach ty chutě

Máte-li rádi chuť zpracovaného masa, přesto ho už nechcete jíst, lze ho nahradit veganskými náhražkami typu tofu, tempeh, sojové salámy či párky. I to je alespoň zpočátku jakási alternativa. Jsou již ochucené a připomínají tradiční chuť třeba hamburgeru. Hodně udělá také koření. Připravit si můžete houbový guláš, hlívovou „dšťkovku“, hamburger z portobella. Máte-li rádi míchaná vajíčka či houbovou smaženici, i tu lze umíchat z nastrouhaného a ochuceného tofu. Místo klasického mléka lze použít mandlové, sojové, kokosové, ovesné atd.

Je sice pravda, že veganské restaurace nepotkáte na každém kroku, ale výrazně jich přibývá a prakticky v každém větším městě už nějaké podobné bistro najdete. Navíc v dnešní době většinou i v běžné restauraci nabízejí veganská jídla nebo vám alespoň ochotně vyjdou vstříc.12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page