top of page

Masáž lymfatického systému: Jak může prospět vašemu tělu | Odborníci na masáže
Masáž lymfatického systému přímo zaměřuje naši lymfatickou soustavu pomocí jemných, ale přesných terapeutických technik. Tento typ masáže není oblíbený pouze kvůli výhodám, které tělu nabízí, ale mnoho jednotlivců diagnostikovaných s poruchami jako je lymfedém, artritida a fibromyalgie, a ti, kteří zažívají příznaky jako otoky, bolest, stres, únava a ztuhlé svaly, sahají po lymfatické drenáži, aby pomohli v léčbě.

Tento článek se ponoří do toho, co lymfatický systém je, jak lymfatická drenáž pracuje, a jaké celkové výhody může poskytnout. Pokud máte otázky k tomuto typu masáže nebo k jakýmkoli dalším našim službám, obraťte se na Odborníky na masáže ve svém okolí. Rovněž kontaktujte svého lékaře před jakýmkoli typem léčby.


Funkce lymfatického systému

Abychom pochopili, co je lymfatická drenáž, musíme nejprve porozumět lymfatickému systému. Lymfatický systém, jako součást našeho imunitního systému, je síť plná tkání, orgánů a cév, které společně fungují k transportu tekutiny, nazývané lymfa, zpět do krevního oběhu.


Lymfatický systém má několik klíčových funkcí:

  • Sbírá přebytečnou tekutinu, která vychází z buněk a tkání po celém těle, a posílá ji zpět do krevního oběhu.

  • Absorbuje tuky a proteiny z trávicího traktu.

  • Uvolňuje bílé krvinky a další buňky imunitního systému, aby pomohly chránit tělo před cizími částicemi, jako jsou bakterie a viry.

  • Pomáhá s transportem a odstraňováním odpadních produktů z lymfy.


Lymfatický systém se skládá z několika částí, včetně lymfy, lymfatických uzlin, lymfatických cév a lymfatických ductů, a také sleziny, brzlíku, mandlí a adenoidů, kostní dřeně, peyerových plátů a apendixu. Každá z těchto částí pracuje současně v našem lymfatickém systému na ochranu našeho těla.Věděli jste, že v těle máte přibližně 600 lymfatických uzlin?

Zatímco normální lymfatická uzlina je malá a pevná, někteří jednotlivci mohou zažívat infikované lymfatické uzliny, které se mohou zvětšit nebo otéci v důsledku zánětu nebo hromadění tekutiny v důsledku blokády lymfatické cévy.

Když jsou lymfatické uzliny blokovány, může to způsobit vážné zdravotní problémy, a udržování léčby může být obzvláště důležité.


Co je lymfedém?

Když lymfa (což je tekutina) proudí lymfatickým systémem, mohou vzniknout blokády, které vytvářejí nadbytečnou tekutinu v tkáních těla, což vede k otoku. V důsledku toho mohou být jednotlivci, kteří toto zažívají, diagnostikováni s dlouhodobým onemocněním nazývaným lymfedém, které se nejčastěji projevuje v pažích nebo nohách. Existují dvě příčiny lymfedému. Lidé s primárním lymfedémem se s ním rodí. Sekundární lymfedém se může vyvinout v důsledku poškození lymfatického systému v důsledku rakoviny nebo pooperační péče.


Když dojde k narušení lymfatického systému, což může nastat z mnoha důvodů, ovlivní to, jak tělo odtéká tekutinu. V důsledku toho se nadbytečná tekutina může hromadit v různých částech těla. Některé z příznaků lymfedému zahrnují:

  • Těžkost nebo stahování v pažích nebo nohách

  • Omezený rozsah pohybu

  • Nepohodlí nebo bolesti v postižené končetině

  • Otoky v horních končetinách, jako jsou hlava nebo krk

  • Otoky v části nebo celé nohy nebo paže


Jak funguje lymfatická drenáž?

Lymfatická drenáž je druh masáže, kde registrovaný masér (RMT) používá jemné, rytmické pohyby k opatrnému protažení kůže a tkání postižené oblasti směrem k toku lymfy (lymfa proudí jedním směrem, a to vzhůru směrem k krku).

Tímto způsobem může RMT mít přímý vliv na kapiláry těla, což jsou malé cévy v orgánech těla, které transportují lymfu (tekutinu) do buněk a tkání v těle. Lymfatické kapiláry pomáhají předcházet hromadění tekutiny, a proto je důležité, aby normálně fungovaly.


Existuje několik technik, které může RMT použít během masáže lymfatické drenáže. Tyto techniky využívají lehký nebo velmi minimální tlak, jako jsou pohyby vytírání, kruhové pohyby rukou nebo pohyby rukou na sběr lymfy před jejím přesměrováním po těle. V závislosti na oblastech zájmu se RMT zaměří na lymfatické uzliny a vyprázdní existující tekutinu, a existuje běžný dvoukrokový proces: vyčištění, které uvolňuje lymfatickou tekutinu, a reabsorpce, která přesouvá tekutinu (lymfu) do lymfatických uzlin.Zatímco lymfatická drenáž je skvělým pomocníkem v léčbě pro ty, kteří jsou diagnostikováni s lymfedémem, tento typ masáže je dostupný pro mnoho jednotlivců, protože může být několik důvodů otoků po celém těle. Dokonce i ti, kteří nemají žádné zdravotní problémy, mohou mít prospěch z lymfatické drenáže, aby lymfatický systém trochu povzbudili.


Výhody lymfatické drenáže

Kromě pomoci při léčbě otoků, což samo o sobě může poskytnout obrovskou úlevu, může lymfatická drenáž také pomoci odlehčit bolest a ztuhlost kloubů, které zažívají lidé s revmatoidní artritidou, stejně jako chronickou bolest svalů a kloubů, kterou často zažívají jednotlivci diagnostikovaní s fibromyalgií. Ostatní stavy, jako je lipedém (když se v dolní části těla hromadí nadbytečný tuk, způsobující blokádu lymfatických cest) a chronická žilní nedostatečnost (když stěny žil v nohách nesprávně fungují), také mohou využít lymfatické drenáže jako součásti léčby.


Objednejte si svou masáž lymfatické drenáže s Odborníky na masáže

Pokud máte zájem o masáž lymfatické drenáže, obraťte se na Odborníky na masáže ve svém okolí a náš tým s vámi může pracovat na nejlepším plánu léčby pro vaše léčebné a wellness cíle.

3 zobrazení0 komentářů

コメント


bottom of page