top of page

NÁHRAŽKY MASA II. DÍL


NÁHRAŽKY MASA II. DÍL

Různé alternativy masa a masných výrobků se na pultech obchodů objevují stále častěji. Jejich obliba stoupá nejen u vegetariánů, ale zajímají se o ně i lidé, kteří rádi ochutnají něco nového, chtějí si zpestřit jídelníček a udělat něco pro své zdraví.


V prvním díle jsme vám představili jedny z nejznámějších náhražek masa, jako je tofu, tempeh nebo seitan. Výrobci však přicházejí s dalšími novinkami.


Jackfruit

Na různých farmářských tržištích se můžete setkat s tropickým ovocem zvaným jackfruit. Je známé také jako chlebovník.


Ačkoliv je to ovoce, používá se díky svým vlastnostem i jako alternativa masa. Když ho oloupete a nakrájíte, vypadá jako trhané maso. Navíc má neutrální chuť, a tak je jeho využití velmi pestré. Proto si ho oblíbili lidé, kteří se masu vyhýbají, přitom ale jim chybí jeho struktura.


Výživové hodnoty jsou však velmi odlišné. Jackfruit nabízí to, co nám obvykle dává ovoce, tedy vlákninu, antioxidanty, vitamíny A, C a minerální látky. Nemůžeme ho tedy považovat za zdroj bílkovin. Proto chceme-li si připravit plnohodnotné jídlo, je potřeba ještě přidat například luštěniny, případně tofu, seitan či tempeh.


Kladnou vlastností jackfruitu je téměř zanedbatelný obsah tuku. Právě toho máme v běžné stravě přespříliš. Což má vliv na obezitu i civilizační choroby, jako je diabetes či infarkt nebo mrtvice.


Jackfuit má pestré využití. Můžete ho zpracovat prakticky stejně jako maso. Dobře nasaje koření, a tak ho lze třeba marinovat. Obvykle se přidává do tortil, sendvičů či burgerů, ale chutný je i v polévkách.


Ať už jíte maso, nebo se ho chcete zcela vzdát, tu a tam zařadit alternativu masa je fajn. Obohatíte tak svůj jídelníček. Tyto náhražky mívají méně cholesterolu a nasycených tuků, mnoho z nich ani není třeba tepelně upravovat, jsou rychlé na přípravu a vám rozšíří vaše stravovací obzory.11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page