top of page

PEČUJTE O SVOU DUŠI
Bolavá duše nám může způsobit mnoho příkoří. Je stejně závažná jako každé jiné fyzické onemocnění. Dokonce ho může i spustit. A tak bychom si ji měli dostatečně hýčkat.


Dnešní doba je plná stresu, chaosu, rychlosti a velkého tlaku. Nemáme čas na dobré jídlo, nemáme čas na dostatek spánku, nemáme čas na své koníčky, a tak není divu, že naše duše chřadne. Poradíme vám, jak ji zase vrátit do kondice a učinit svůj život radostným.


Čas

Možná si právě řeknete, že na nemáte čas, abyste si na sebe udělali čas, ale právě čas je zásadní. Pokud se stále točíte ve víru povinnosti a připadáte si jako myš pobíhající kolem do kola, zastavte se a ujasněte si směr. Kam se ženete? Za čím? Pomůže, když si uděláte plán a do něj zahrnete i čas sami pro sebe. Není to žádné sobectví, je to významná očista. Klidně si tento čas zaznamenejte do diáře zrovna tak, jako si tam vpisujete důležitou schůzku. Díky tomu se stane jasnou denní součástí.


Příroda

Jak naložíte se svým volným časem, je jen na vás. Určitě vám ale udělá dobře pobyt v přírodě. Procházka na čerstvém vzduchu, stromy, les, voda… Vypravte se třeba jen kousek za město a vnímejte, co vám příroda nabízí. Naslouchejte zpěvu ptáků, přivoňte si k jehličí, prociťte chůzi po lesní cestě. Vraťte se tak sami k sobě. Hodně vás to občerství a vykouzlí úsměv na tváři.


Spánek

Spánek léčí a uzdravuje. Abychom uvolnili své našponované nervy, je potřeba odpočívat. Základem je kvalitní spánek, který by měl trvat alespoň sedm hodin. Dobře vyvětrejte ložnici, zatemněte, teplota by se měla pohybovat kolem 17 stupňů. V místě, kde se spí, by neměla být televize ani žádná elektronika vyzařující modré světlo. A před spaním neřešte žádné konflikty. Do postele byste měli uléhat usmíření.


Relax

Dopřejte si příjemnou masáž, hřejivou koupel, saunu… Právě zde uvolníte tělo i mysl. Skvělým relaxem je meditace, která navozuje duševní pohodu, prohlubuje koncentraci, snižuje stres a zklidňuje mysl. Relaxem ale může být jakákoliv činnost, kterou děláte rádi, s vášní, ať už třeba sport či jiný koníček. Můžete něco tvořit, zpívat, tančit, hrát na hudební nástroj, cokoliv, co je vám příjemné.


Vděčnost

Vděčnost prokazatelně pozitivně působí na naše zdraví, přispívá k pocitům štěstí a navozuje pocit pohody. Vděčnost můžeme vyjádřit komukoliv – někomu, kdo pro nás něco udělal, prodavačce, která se na nás usmála u pokladny, kuchaři, který nám dobře uvařil, ale i sami sobě, svému tělu za to, že nám tak krásně slouží. Zkuste si každý večer před spaním vybavit tři věci, které vás ten den potěšily a za které jste vděční. Poděkujte za ně a usínejte s úsměvem na tváři.


Nezapomínejme, že duše sídlí v těle, a proto je důležité věnovat pozornost tomu, co vkládáme do úst.14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page