pure diet | vegan recipes
1. STRAVA: A NÁVYKOVÉ TENDENCE
Jednou jsem pozval své české přátele na smaženou rýži. Na stůl jsem pro ně prostřel lžíce a pro mě hůlky. Ale moji přátelé chtěli vidličky. Byli zvědaví, proč jsem snědl rýži hůlkami, stejně jako já, proč používali vidličky. Nakonec jsme si navzájem vysvětlili důvody a zjistili jsme, že používání obou je pouze otázkou zvyku.
Změna stravy je jako změna zvyku. Na začátku se můžete cítit nepříjemně nebo neznalý s novou rostlinnou stravou (mít neustále hlad, nevíte, co jíst nebo vařit, bojíte se, že nemáte dostatek živin atd.). Je důležité si uvědomit, že zelenina se liší od masa; nemůžeme předpokládat, že náhrada masa nebo vajec bude přesně stejná jako konzumace masa. To, co nám pomáhá vytrvat v dodržování čisté stravy, je prvotní motivace, jako je láska, zdraví, seberealizace a zdokonalování.
- VĚTŠINOU NEJDE O TO CO JÍME, ALE CO NE
Dobrou zprávou je, že je snadné najít rostlinnou surovinu - i tu exotickou nebo vzácnou na trhu, a to díky úsilí průkopníků, kteří se v posledních několika desetiletích zasazovali o rostlinnou stravu. Když jsem byla ve Francii v roce 2017, sotva jsem v supermarketu našla veganské produkty. V roce 2019, kdy jsem poprvé přijela do Prahy bylo k dispozici jen několik veganských značek zmrzliny. Dnes však stěží spočítám všechny nabízené veganské zmrzliny. Navíc více lidí (například Bill Gates) investovalo do výzkumu a výroby veganských produktů z důvodu potenciálních obchodních příležitostí. Nabídka veganských jídel se tak každým rokem rozšiřuje.
Jsem vděčná za vlnu civilizace stravování, která se šíří po celém světě.
Comentarios