top of page

SUCHEJ ÚNOR


Stává se trendem moderní doby. Alespoň jeden měsíc v roce bez alkoholu. A má svůj význam. Abstinovat je fajn a velmi tím prospějeme svému zdraví.


Věděli jste, že u nás je 1,5 milionu lidí, kteří mají problémy s alkoholem? Ročně jich kvůli tomu 6500 zemře. Vcelku hrozivá čísla. Mnozí si večer bez sklenky či rovnou lahvinky vína nebo několika piv nedovedou představit. Bohužel takováto rutina se negativně podepíše na našem zdraví. Zajímáte-li se o své tělo i duši, zvažte, zda ho neomezit. Zkuste alespoň výzvu suchého února. Třeba zjistíte, že vám to vyhovuje a zůstanete u abstinence.


Už po pár dnech pocítíte zlepšení. Prohloubí se vám spánek, tělo bude lépe regenerovat, bude hydratovanější, zmírní se bolesti hlavy, zvýší se energie, zlepší se koncentrace. Jasná mysl, hezčí tělo. Proč? Protože alkohol obsahuje spoustu cukru a prázdné energie, po které se tak krásně přibírá. Atak jestli popíjíte pravidelně, může se vám tvořit bříško a nadváha na sebe nenechá dlouho čekat. Eliminace alkoholu pak může způsobit, že docela podstatně zhubnete i bez diety. A to už za to stojí, ne? Přidejme k tomu, že ulevíte játrům a vyčistíte tělo. Zlepší se vám psychika i fyzická kondice. Dost důvodů k tomu, nahradit alkohol nealko nápojem.


Jak ho omezit?

Právě suchej únor vám ukáže, jak jste na tom. Měsíc bez alkoholu prokáže, do jaké míry se bez něj neobejdete. Pozorujte, co to dělá s vašimi myšlenkami i tělem. Uvědomujte si, kdy dostanete chuť se napít, k jakým příležitostem se to váže. A když už nevydržíte a selžete, zjistěte, proč tomu tak bylo, kolik jste toho vypili a do jaké míry jste se ovládali? Sepište si vše.


Máte pocit, že bez alkoholu nebudete moci do společnosti? Omyl. Dnes je moderní nepít. Jak na to? Začněte pomalu. Jestliže jste dosud pili denně láhev vína, zkuste ubírat na množství. Každý den o trochu méně. Nebo ze sedmi dnů v týdnu si vyhraďte jeden, kdy zůstanete čistí. Postupně ty dny přidávejte, až se dostanete na nulu.Co pít místo alkoholu?

Nabízí se spousta možností. Dnes si můžete dopřát přírodní domácí limonády nebo třeba smoothie nabité vitamíny, které nyní v zimě vaše tělo ocení. Můžete ho doplnit různými semínky a zajistit si tak plnohodnotnou svačinku. Skvělým osvěžujícím nápojem je lassi. Pochází z Indie a stačí k němu rostlinný jogurt, přidat oblíbené ovoce, ideálně třeba mango, a nějakou tu bylinku.

A co třeba využít blahodárné účinky čaje? Je libo černý, zelený, bílý nebo nějaká alternativa v podobě rooibosu či ovocných čajů? Zkuste to. Bude vám lépe. Tak na zdraví!

7 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page