top of page

VEGANSTVÍ JAKO ŽIVOTNÍ STYL
Není vám lhostejná naše planeta? Milujete živé bytosti? Chcete se chovat ohleduplně a s respektem k přírodě? A ještě byste rádi zlepšili své zdraví? Staňte se veganem.


Mnozí si za veganstvím přestavují pouhé vynechání masa a živočišných produktů. Ale tento směr má mnohem hlubší smysl. Je to přímo životní styl.


Veganství je způsob života, který se snaží být co nejohleduplnější k přírodě, k životnímu prostředí i všem živým bytostem. V neposlední řadě je jeho smyslem předcházet různým onemocněním, civilizačním chorobám a vést zdravý a spokojený život plný respektu.


S tím souvisí způsob stravování, oblékání či používání kosmetických produktů. Ve všech těchto aspektech odmítá živočišné produkty. Vegan se tedy vyhýbá konzumace masa, vajec, mléčných výrobků a dokonce i medu. V jeho šatníku nenajdete nic z kůže či kožešiny, vlny nebo hedvábí. Vegana nepotkáte v cirkuse, protože odmítá drezúru zvířat, neuvidíte ho na dostizích ani jiné zábavě, pro kterou se využívají zvířata.


Totéž platí pro užívání kosmetiky. Veganské výrobky nejsou testovány na zvířatech, jsou oproštěny od složek živočišného původu. Veganům není lhostejná ekologie. Právě veganství je k životnímu prostředí šetrné. Pro výživu vegana totiž postačí mnohem méně zemědělské půdy než pro člověka, který jí maso.


Základem jídelníčku je zelenina a ovoce, obiloviny, luštěniny, ořechy a semínka. Konzumovat mohou houby, alternativy živočišných produktů, jako je tofu, seitan, rostlinný sýr atd. Co nejvíce však preferuje základní potraviny ve své přirozené formě. Díky tomu zdaleka není tak finančně nákladné, jak panuje mnoho mýtů.


Takovýto způsob stravy, pokud je jídelníček kvalitně zpracován, vede k redukci hmotnosti, příznivě ovlivňuje krevní tlak, hladinu cukru i cholesterolu, preventivně chrání před rakovinou, hlavně tlustého střeva. A celkově má vliv na dobrou kondici i náladu.


Jen je potřeba důsledně dbát na správně sestavený a pestrý jídelníček, který zajistí všechny potřebné látky, komplexní sacharidy, bílkoviny, zdravé tuky, vitamíny a minerální látky. Zvlášť diskutovaný je vitamín B12, který lidem vyhýbajícím se živočišným produktům může chybět.


Kde ho najdeme? Vhodným veganským zdrojem jsou například fermentované potraviny, jako je tempeh, miso, mořské řasy, chlorella, spirulina apod. O vitamín B12 bývají obohacené i některé potraviny, jako třeba alternativy masa, lahůdkové droždí, rostlinná mléka. Případně je vhodné doplňovat ho výživovými doplňky.11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page